Co w 2017 r. wydarzy się w świecie e-commerce

Pod koniec ubiegłego roku, po raz pierwszy w historii internetu, użytkownicy częściej korzystali z urządzeń mobilnych niż komputerów stacjonarnych. Według danych StatCounter, w październiku 2016 r. aż 60 proc. ruchu w polskiej sieci było generowane przez tablety i smartfony. Czy 2017 będzie kolejnym rokiem mobile i co jeszcze wydarzy się w świecie e-commerce?

Czas to pieniądz

Triumf mobile nad desktopem w minionym roku zapowiada szereg dalszych zmian, nic nie wskazuje bowiem, by tendencja ta miała się wycofywać. Przeciwnie, każdy, kto nie dostosuje się do coraz szybszej rzeczywistości, w jakiej żyjemy, wypadnie z konkurencyjnego rynku. Wygląda zatem na to, że coraz większe pole do popisu będą mieli specjaliści od user experience. Spełnianie potrzeb użytkowników to już nie ukłon w ich stronę – to konieczność.
Technologia RWD przestała wystarczać – by aplikacje były jak najlepiej dostosowane do technologii mobile, potrzebna jest ciągła optymalizacja. Upraszczanie procesów zakupowych, wspieranie płatności przez mobilny portfel i coraz szybsze ładowanie danych to być albo nie być właścicieli e-sklepów. Już w 2010 r. Google podawał, że wydłużone o pół sekundy ładowanie strony zmniejsza sprzedaż aż o 20 proc.! Amazon podaje, że 100 miliskekund dłuższego ładowania to sprzedaż mniejsza o 1 proc.. Z danych jasno wynika, że wszystkie działania ułatwiające poruszanie się po stronie w wersji mobilnej będą przekładać się na ilość odwiedzin i sprzedaż. Warto?
Doznanie = kupowanie.

VR a impuls zakupowy

Czy 2017 przyniesie przełom w kwestii wykorzystania Virtual Reality w e-commerce? Takie pytanie zadają sobie specjaliści w obu sferach na całym świecie, bowiem nie znaleziono dotąd sposobu na zaimplementowanie tej technologii do e-sprzedaży.
Myślę, że wszyscy marketingowcy zdają sobie sprawę z ogromnej roli doznania użytkownika w procesie decyzji zakupowej. W obliczu ilości dostępnego asortymentu, impulsywne decyzje zakupowe w środowisku internetowym zdają się odchodzić w niepamięć. Klienci uważnie analizują i porównują produkty. Wszystkie działania, które wpłyną na lepszą ich prezentację, będą mieć zatem kluczowy wpływ na sprzedaż. Nic nie przekaże kompletu informacji o produkcie lepiej niż właśnie VR.

Nie zapominajmy, że zakupy stały się formą rozrywki, a wygoda i przyjemność płynące z obcowania z produktem są równie istotne, jak ilość informacji, które dostaje klient e-sklepu. Tu także z pomocą przychodzi technologia VR. Wystarczy założyć odpowiedni sprzęt i z poziomu kanapy przystąpić do wyboru towaru w sklepie. Wygodne? Tak. Atrakcyjne? Bardzo.
Na pewno technologia ta jest jeszcze bardzo kosztowna, ale jestem zdania, że wiele firm doceni wagę tak silnego bodźca zakupowego. Dobra prezentacja produktu to nie tylko większy koszyk zakupowy. Bardziej świadomy zakup przekłada się na zmniejszanie ilości zwrotów. Dla firmy, które zdecydują się na taką inwestycję to zysk sam w sobie.
Z VR łączy się kolejny silny trend – chatboty, sprawnie doradzające klientom i obsługujące ich w czasie rzeczywistym. Dla niezdecydowanych lub tych, którzy zatęsknią za kontaktem ze sklepowym doradcą, chatbot może okazać się czynnikiem decydującym o konwersji.

Big data – big trend

Do przewidywania zachowań konsumentów nie posłuży szklana kula. Rola analityki rośnie od kilku sezonów, dziś pokuszę się o stwierdzenie, że w 2017 r. analityka zyskuje miano królowej e-commerce. Pochodzące z wielu źródeł dane dobrej jakości to podstawa planowania i skalowania biznesu, którego prognozy rozwoju opierają się o rzetelne estymacje i są obarczone mniejszym ryzykiem błędu. To wszystko przekłada się na optymalizację wydatków i możliwość inwestowania w faktycznie sprawdzone kanały.
Dostęp do rzetelnych informacji jest coraz łatwiejszy i nie musi się już wiązać z wielkimi nakładami finansowymi. Przy dużej dostępności danych warto pamiętać eliminowaniu chaosu informacyjnego – dobre, uporządkowane zestawienia danych będą odgrywały coraz większą rolę w planowaniu kolejnych działań.
Równie ważne będzie zaangażowanie w kontakt z Klientem (livechat) oraz automatyczne generowanie contentu pod konkretnego użytkownika – także na bazie analizy danych.

Multi Channel – Multi tasking marketingowców

Nowe kanały dotarcia do klientów to nie tylko możliwość zwiększania obrotów, ale i dywersyfikacja ryzyka – obydwie korzyści wpływają na wzrost stabilności biznesu. Jestem pewien, że kilka nadchodzących lat minie pod znakiem ciągłego poszukiwania nowych kanałów i optymalizowania już istniejących (jak newsletter, sms, aplikacje mobilne, serwisy sprzedażowe, media społecznościowe) poprzez zwiększanie konwersji.
Na marginesie warto zauważyć, że e-commerce nieustannie stymuluje trendy zakupowe w offline, pojawianie się nowych kanałów dotarcia i narzędzi nie tylko zwiększy więc sprzedaż w sieci, ale i doprowadzi do eskalacji efektu ROPO.
Jakie jeszcze nowinki czekają na właścicieli e-sklepów? Myślę, że całe mnóstwo – wszak to rynek charakteryzujący się bardzo dużą dynamiką. Czy zamiast Black Friday i Cyber Monday czeka nas Cyber November? Czy w nowym roku powstanie kanał dotarcia, który zrewolucjonizuje e-commerce na najbliższe lata? Wreszcie – czy VR wkroczy na dobre do e-biznesu? Zagadek jest wiele, pewne jest tylko to, że na rynku przetrwają tylko gracze, którzy są na bieżąco z trendami – albo o jeden krok do przodu.

 

260x300_DamianDamian Sinior, Sales Director, Media4U. Od 2005 roku rozbudowuje portfolio klientów o takie marki, jak m.in.: Endo, Ryłko, ING, Redan, Taimen, Lilou, Scania. Odpowiedzialny za rozwój projektów, merytoryczne wsparcie klientów i zarządzanie zespołami sprzedażowymi. Specjalizuje się w rozwoju technologii mobilnych, user usability i user experience oraz e-marketingu. Absolwent Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Artykuł znajdziecie również pod adresem http://www.forbes.pl/co-w-2017-r-wydarzy-sie-w-swiecie-e-commerce-,artykuly,210592,1,1.html

Dodaj komentarz