Sklep internetowy – reklama w Google

W ciągu ostatnich kilku lat Google dało sklepom internetowym nowe możliwości skutecznej reklamy w wyszukiwarce. Kiedyś, żeby skierować klienta do sklepu, trzeba było albo używać ogólnych słów kluczowych i kierowania na kategorie produktów, albo tworzyć skomplikowane i rozbudowane kampanie. Pierwsza opcja była stosunkowo prosta, ale niezbyt skuteczna. Z kolei druga okazywała się pracochłonna i wszelkie zmiany w ofercie sklepu trzeba było wprowadzać ręcznie.

Rosnące znaczenie handlu online sprawiło, że Google dał reklamodawcom nowe narzędzia. Są to reklamy z listą produktów oraz dynamiczne reklamy w wyszukiwarce. Te formy reklamy charakteryzują się dużą automatyzacją. Teoretycznie, do ich działania wystarczy jedynie wskazanie witryny (w przypadku reklam dynamicznych) lub pliku ze spisem produktów (dla reklamy produktowej). Nie musimy sami ustalać słów kluczowych bo one odnajdywane są w treści naszej strony. Nawet najbardziej skomplikowane nazwy oferowanych towarów są dopasowywane do zapytania naszego potencjalnego klienta.

Jak to wygląda w praktyce? Zacznijmy od reklam dynamicznych. Tak naprawdę ich wysoka skuteczność jest wynikiem dobrze napisanej strony internetowej. Problemy z indeksacją treści, jej złe sformułowanie, ogólnie niska optymalizacja witryny, będą powodem generowania ruchu nie sprzedażowego. Z poziomu konta AdWords, mamy jedynie możliwość ustalenia stawki za kliknięcie, tekstu reklamy, dodania słów wykluczających oraz określić kategorie podstron branych pod uwagę. Oczywiście, możemy ustawić również harmonogram czy lokalizację reklamy. Jak widać opcji jest stosunkowo niewiele. Dlatego szczególnie istotne jest, aby wykorzystać w pełni te dostępne.

Reklama z listą produktów wymaga od nas założenia konta sprzedawcy w systemie Google Merchant Center i dodania poprawnie sformatowanego pliku ze stanami magazynowymi. Im więcej informacji zamieścimy w pliku, tym lepiej nasze produkty będą odnajdywane przez potencjalnych klientów. Tu również nie możemy sami określić, które słowa kluczowe spowodują wyświetlenie reklamy. Warte odnotowania jest to jak pokazane są nasze produkty- w prawym górnym rogu wyszukiwarki Google (czasem nad wynikami wyszukiwania). Widzimy boks reklamowy z wyraźnym zdjęciem produktu, jego ceną, nazwą i nazwą sklepu w którym możemy dokonać zakupu. Kliknięcie w reklamę kieruje nas na ten konkretny produkt.

Obie formy reklamy charakteryzują się wysoką automatyzacją. Dzięki temu wdrożenie ich do promocji sklepu internetowego jest stosunkowo szybkie i dość proste. Co więcej, dzięki kierowaniu klienta na wskazany produkt, zaczytywaniu fraz po długim ogonie i atrakcyjnej formie reklamy, konwersja jest wyraźnie wyższa niż tradycyjnych linków. Oczywiście nie jest to regułą ale często konwersja jest dwu, trzy krotnie wyższa przy zachowaniu niższego kosztu kampanii. Przykładowo, w jednej kampanii, 3 krotnie niższy koszt, przyniósł ponad dwukrotnie wyższy przychód w porównaniu do tradycyjnych linków.

Oczywiście, aby osiągnąć wysoką skuteczność, niezbędna jest poprawna optymalizacja kampanii. Nie możemy ograniczyć się jedynie do określenia podstawowych parametrów. Kampanie należy odpowiednio dzielić na grupy, dostosowywać stawki i wykluczać słowa, które nie przynoszą konwersji. Wartościowe frazy należy przenosić do tradycyjnych kampanii tekstowych tak aby nadać im wyższy priorytet. Wymaga to dużego doświadczenia i delikatności. Łatwo doprowadzić do takich sytuacji, gdzie treść regulaminu naszego sklepu lub polityka prywatności będzie powodowała wyświetlenie reklamy.

Z tego powodu, prowadzenie kampanii warto oddawać certyfikowanym specjalistom Google AdWords, których znajdziecie na https://www.media4u.pl/e-marketing/google-adwords/

 

Dodaj komentarz